fara avort

Anticonceptionale - Informatii despre anticonceptionale

De ce nu-mi vine ciclul menstrual?

De ce nu-mi vine ciclul menstrual? Nimic nu aduce mai multa teama in inima unei femei ca intarzierea ciclului menstrual, decat daca ea nu cumva isi doreste sa ramana insarcinata. Prima intrebare pe care si-o pune orice femeie careia i-a intaziat ciclul este "sunt oare insarcinata?" Dar este sarcina singurul motiv pentru care ciclul intarzie? Sa vedem impreuna care sunt cele mai frecvente 10 cauze pentru care ciclul poate intarzia. ...

Steriletul

Steriletul Steriletul este un dispozitiv intrauterin, care se monteaza chirurgical si are o capacitate foarte ridicata de a preveni aparitia unei sarcini nedorite (97-99%). Steriletul poate fi de mai multe tipuri: poate fi inert, din plastic sau din otel, sau bioactiv, pe baza de cupru, argint sau pe baza de hormoni (progestagen). Steriletul pe baza de progestagen, cunoscut sub denumirea Mirena, actioneaz...

Pastilele anticonceptionale te fac sa AVORTEZI fara sa stii

Pastilele anticonceptionale te fac sa AVORTEZI fara sa stii Ai ales anticonceptionalele ca mijloc contraceptiv..dar stii ca ele sunt de cele mai multe ori un mijloc AVORTIV? Studii recente arata ca de fapt pilulele contraceptive au un efect avortiv. Cum se intampla acest lucru? Iti vom explica imediat. Atunci cand s-au conceput pilulele anticonceptionale acestea contineau o cantitate foarte mare de esterogen (150 micrograme). Esterogenul este un hormon ...

Contraceptivele orale combinate

Contraceptivele orale combinate In mod firesc singura motivatie pe care o poti avea pentru alua pastile contraceptive este pentru  a evita o sarcina nedorita. Sunt insa si persoane care nu practica viata sexuala si care iau contraceptive pentru a-si regla ciclul menstrual, cu scop terapeutic. In momentul in care te hotarasti ca cea mai buna metoda contraceptiva pentru tine sunt pastilele contraceptive este bine sa te consul...

Cati copii sunt avortati in Romania?

Cati copii sunt avortati in Romania?

Anual, in Romania in jur de 1 milion de femei raman insarcinate. Dintre acestea, peste 700.000 avorteaza! Ce parere ai despre numarul femeilor care avorteaza? Crezi ca avortul este un pacat, o crima, sau este dreptul fiecarei femei sa aleaga momentul in care este gata sa nasca un copil? Spune-ne parerea ta!

spune-ti parerea
vezi toate discutiile

vreau sa dau spre adoptie
Sunt in luna a 8 a de sarcina mai am putin si nasc sunt din Drobeta-Turnu Severin si am 17 ani... Doresc familie foarte serioasa si mentionez ca sunt intr-un Centru Maternal care are pegatura cu Protect...

Adauga povestea ta
Vezi toate povestile

Sondaj de opinie

Cati copii vrei sa ai?

voteaza!
vezi rezultatele sondajului
Made by: